Obecní úřad Nečtiny
Nečtiny 82
331 63 Nečtiny
- kostel
- márnici
- náhrobek W. P. Steidla z Tulechova
- ohradní zeď s vezděnou náhrobní deskou Kokořovců
- schodiště
Reg. č. 1446
Kostel sv. Jakuba Většího jehož předchůdce, postavený kolem r. 1290 při tvrzi od Bavora z Nečtin, byl za husitů zničen. Druhá podoba byla dokončena za Jana Pluha z Rabštejna r. 1534. Marie Karolina z Kokořova i tento rozpadlý kostel v letech 1750 - 1752 zbořit a nahradit nynějším. K jeho obdélné lodi je připojeno polokruhovité kněžiště, na severu je sakristie, na jihu oratoř. Při západním přůčelí se zdvihá dvoupatrová hranolová věž, zakončená charakterististickou cibulovou bání. Plochostropá loď je bohatě zdobena malbou a štukem. Vybavení kostela, charakterizované bílozlatým tónem, pochází z dobyjeho výstavby. Na hlavním oltáři s baldachýnovým rámem visí obraz sv. Jakuba, na postranních brankách jsou velké sochy sv. Vojtěcha a Václava, v severní částilodi křížový oltář s Máří Magdalénou, Marií a Janem. Oltář sv. Michaela odkazuje na kdysi existující bratrsví jemuž byl zasvěcen i městský sloup.
Uvnitř kostela vpravo je památník obětem 1. světové války s obrazem od bratří Riedlových z Leopoldova, přestavující umírajícího vojáka před kamennými božími mukami. Na kruchtě je třídílný pozlacený vyřezávaný varhanní prospekt s kokořovským erbem, pozoruhodné jsou žerdě s erby cechů na svíce u kostelních lavic.
Reg. č. 1446-4/a
Kamenný znak Kokořovců s letopočtem 1672 je umístěn v Regionálním muzeu Nečtiny.
Pískovcová obdélná deska o rozměrech 108 cm x 76 cm. V jejích horních ¾ plochy plastický, poměrně vysoký reliéf erbu rodu Kokořovců – štít v prvním poli arabeska a s prázdným druhým polem. Klenot tvoří koruna s rohy, mezi nimi kosočtverec, po stranách bohaté rozviliny. V horní části vyryt letopočet 16 a 72. Ve spodní čtvrtině rytý nápis v kameni, označující tituly zemřelého:
ADAM WENCEL KOKORCZOWETZ // FREYHERR VON KOKORCZOW ERBHERR// STIALOW // BREITENSTEIN, WILCKE// SCHAW VND SCHLOSSEL [... další text v zemi nečitelný]. Překlad: Adam Václav Kokořovec, svobodný pán z Kokořova, dědičný pán Šťáhlav, Preitensteina, Vlkošova a Prohořského Hrádku.
Reg. č. 1446/3587
Základní informaci poskytují texty na stěnách litinového pozdně empirového obelisku, který dal pro svoje rodiče Václava Filipa Steidla z Tulechova, nečtinského městského představitele- rychtáře, a jeho ženu Marii Annu Františku, pořídit jejich syn František Xaver Steidl z Tulechova, jenž působil jako prezident c. k. zemského soudu v Opavě.
Litinový pozdně empirový obelisk je vzácnou funerální památkou. Na podstavci z pískovce, tvořeném kamennou deskou, z větší části krytou travou a zeminou, stojí hranolový sokl o výšce 90 cm a půdorysných rozměrech 83 x 83 cm. Na něm je osazen na čtyřech kulovitých nohách (v. 9 cm) litinový pomník tvaru jehlanu, sestavený z tenkých železných desek, spojených nýtováním, jehož kostru tvoří nárožní hrany a středová tyč, která nese ve vrcholu kříž s rameny osmibokého profilu, jež se v koncích rozšiřují do hlavic s palmetovými listy. Hrany jehlanu plasticky zvýrazněny. Na stěnách v ploše jsou nanýtovány 4 oválné medailony - na severní a jižní straně s texty, na západní straně reliéf sv. Václava, na východní straně reliéf sv. Anny jako patronů zemřelých, které byly polychromovány.
Na přední straně v oválném rámu zdobí nápis s životními daty zemřelých. “Zum frommen Gedenken des am 29. April 1764 geborenen und am 21. April 1828 gestorbenen Wenzl Philips Steidl von Tulechow, Stadtrichter zu Netschetin, und seiner am 1. Juli 1760 geborenen und am 13. Oktober 1853 gestorbenen Gattin Maria Anna Franziska.”
Na zadní straně věnování: “ Zum Andenken gewidmet Franz Xaver Steidl Wladik vom Tulechow, Ordensritter der eisernen Krone k. k. Landgerichts Präsident zu Troppau 1854.”
Výrobcem pomníku by mohly být plaské železárny, není vyloučeno však ani Blansko, které se na takové zakázky specializovalo. Autor návrhu není znám.